بررسی و شرح زندگي طالبوف


	بررسی و شرح زندگي طالبوف

بخشی از متن:
یگانه سند معتبری که درباره ی شرح زندگی طالبوف در دست داریم، شرح حال مؤجزی است که طالبوف، بنا به درخواست فریدون بیک کوچرلی و در حدود سال های 1906- 1905 نوشته است. این شرح حال در روزنامه یی که به همت همین فرد منتشر می شد، به چاپ رسیده است. طالبوف در آن نامه، به طور خلاصه، از محل و تاریخ تولد، آثار قلمی خود، شغل و مکانی که در حال حاضر در آن زندگی می کند. سخن گفته است.
نام کامل وی میرزا حاجی عبدالرحیم  ابن ابی طالب نجار تبریزی، معروف به طالبوف است. او بعداً خود را طالب زاده نامید زیرا واژه ی «اف» (دقیقاً هم معنی زاده یا فرزند) پسوند نامهای روسی بود . وی در کوی سرخاب تبریز در خانواده یی نجارپیشه چشم به جهان گشوده  است خود وی تصریح می کند که پدرش استاد ابوطالب، نجار بود و جدش، استاد علیمراد همین حرفه را داشت.
طالبوف در حدود 17- 16 سالگی شهر و دیار خود را مثل بسیاری از هموطنانش ترک کرده به تفلیس رفت و به کار مشغول شد. این امر باید در حوالی سال 1267، مصادف با سومین سال سلطنت ناصرالدین شاه اتفاق افتاده باشد.
در مورد سن مهاجرت او نظر دیگری نیز وجود دارد. در مقاله یی که به مناسب دخالت طالبوف در مجله ی «ایران نو» انتشار یافته، چنین می خوانیم «حاجی ملا عبدالرحیم … در سی سالگی شرح حال: ….

فهرست مطالب:
شرح حال طالبوف
زندگی اجتماعی
تحول در درون مایه ادبیات و طالبوف
داستان نویسی
مشروطه سلطنتی
حکومت حزبی
حکومت قانون
حاکمیت ملت
حکومت جهانی
اندیشه تجدد خواهی و طالبوف
ایران دوستی
منابع (پاورقی)

تعداد مشاهده:
961
مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 90

حجم فایل:230
کیلوبایت


 قیمت:


7,000 تومان


پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.


 
پرداخت و دریافت فایل

  • راهنمای استفاده:
    مناسب جهت استفاده دانشجویان رشته تاریخ و ادبیات

  • محتوای فایل دانلودی:

    در قالب فایل word و قابل ویرایش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *